Bridgecast on SWAN from:

The EBL presents

III European Bridge Champions Cup
Hotel Majestic - Barcelona (Spain)

7th - 10th October 2004

 Bridgecast:

This 4 day long event of top qualified open teams from Europe will be broadcast on SWAN. Matches will be broadcast live on SWAN along with running scores from all events.

RUNNING SCORES LIVE!!   (Click here)

 Software:

Download the latest version of the SWAN software. Create a user name and Join the Bridgecast room (in Lobby-Rooms) and then join the table you wish to watch (in Lobby-Tables).

 Running LIVE Scores

SWAN will be connected directly to the on-site scoring program (Magic Contest) and will bring you results from all matches.

Follow running scores LIVE from all teams

RUNNING SCORES LIVE   (Click here)

 Schedule of play & Bridgecast:

Local time/ SWAN time (EDT)

Thursday 7th Oct
17.00/11.00am Round Robin 1st match
21.30/03.30 pm Round Robin 2nd match

Friday 8th October
10.30/04.30 am Round Robin 3rd match
14.30/08.30 am Round Robin 4th match
18.00/12.00 pm Round Robin 5th match

Saturday 9th October
10.30/04.30 am Semi finals (1st session-12 boards)
13.00/07.00 am Semi finals (2nd session-12 boards)
15.20/09.20 am Semi finals (3rd session-12 boards)
17.20/11.20 am Semi finals (4th session-12 boards)
21.30/03.30 pm Finals (1st session-12 boards)

Sunday 10th October
09.30/03.30 am Final  (2nd session- 12 boards) and Play off (1st session-12 boards)
13.30/07.30 am Final  (3rd session- 12 boards) and Play off (2nd session-12 boards)
16.00/10.00 am Final  (4th session- 12 boards) and Play off (3rd session-12 boards)

 Live Voice Commentary:

In addition to written expert commentary, some matches will have Live voice commentary.
To listen to the Live Voice Commentary click on VOICE icon in Lobby-Home
or use this URL:
http://www.swangames.com:9500/listen.pls

You may need to download the small free media program from
http://www.winamp.com Install and reboot to connect to Voice.

 Bridgecast Data

Data from the matches broadcast in Bridgecast room will be available on

http://www.swangames.com/main/Bridgecast/bridgecast.html

 Photos from the tournament

http://www.swangames.com/main/Photos/photos.html

 Official site for the tournament

http://www.eurobridge.org

 Participants:

One Eyed Jacks - Denmark
Kalus Adamsen, Dennis Koch-Palmund, Jan Nicilajsen, Thorvald Aagaard

All England Bridge Club - England
David Bakhshi, David Gold, Jason Hackett, Justin Hackett, Andrew Robson, Tom Townsend

Société Générale - France
Frank Multon, Jean-Jacques Palau, Jean-Christophe Quantin, Jérome Rombaut, Lionel Sebbane, Laurent Thuillez

Karlsruher Bridge - Sport Club - Germany
Daniela Von Arim, Sabine Auken, Tomasz Gotard, Josef Piekarek, Dr. Entscho Wladow, Dr.Michael Elinescu

Bridge Club Allegra Torino - Italy
Norberto Bocchi, Giorgio Duboin, Andrea Buratti, Massimo Lanzarotti, Mario D'avossa, Guido Ferraro, Maria Teresa Lavazza

Tennis Club Parioli Angelini Roma - Italy
Francesco Angelini, Antonio Sementa, Lorenzo Lauria, Alfredo Versace, Fulvio Fantoni, Claudio Nunes, Ercole Bove

Computerland AZS PWR Wroclaw - Poland
Cezary Balicki, Adam Zmudzinski, Wojciech Olanski, Wlodzimierz Starkowski, Stainislaw Golebiowski, Mariusz Kwiecinski, Michal Kwiecień, Jacek Pszczola (?)

Bridge Club Zenith Moscow - Russia
Larissa Panina, Michael Rosenblum, Vladimir Rekunov, Yuri Khokhlov, Evgeny Solntsev
Arseny Shur

Bridge Klub Herkules - Sweden
Per-Olov Sundelin, Johan Sylvan, Peter Bertheau, Frederik Nyström

Bridge House Barcelona - Spain
Juan Carlos Ventin, Carlos Fernandez, Javier Graupera, Juan Carlos Pont, José Manuel Lara, José Creuheras

Bridge Club Modalfa – The Netherlands
Huub Bertens, Ton Bakkeren, Gert-Jan Paulissen, Bart Nab

Bridge Club Tofas - Turkey
Ahmet Demirezer, Nafir Zorlu, Salvador Assael, Yalcin Atabey, Suleyman Kolata, Ozcan Pehlivan, Dogan Uzum

 Draw:

GROUP A
1 Bridge Club Allegra 
2 Bridge Klub Herkules
3 All England Bridge Club 
4 Bridge Club Modalfa 
5 One Eyed Jacks
6 Karlsruher Bridge Sport Club

GROUP B
1 Bridge House Barcelona
2 Zenith Moscow 
3 Computerland AZS PWR Wroclaw
4 Bridge Club Tofas 
5 France Société Générale 
6 Tennis Club Parioli Angelini

Round Robin - Schedule of play 

First Round

Group A
Bridge Club Allegra ----- Karlsruher Bridge Sport Club
Bridge Klub Herkules ----- One Eyed Jacks 
All England Bridge Club -----  Bridge Club Modalfa

Group B
Bridge House Barcelona ----- Tennis Club Parioli Angelini 
Zenith Moscow France -----  Société Générale 
Computerland AZS PWR Wrocław ----- Bridge Club Tofas

Second Round

Group A
One Eyed Jacks ----- Bridge Club Allegra 
Karlsruher Bridge Sport Club ----- Bridge Club Modalfa 
Bridge Klub Herkules ----- All England Bridge Club 

Group B
France Société Générale -----  Bridge House Barcelona 
Tennis Club Parioli Angelini ----- Bridge Club Tofas 
Zenith Moscow -----  Computerland AZS PWR Wroclaw 

Third Round

Group A
Bridge Club Allegra  ----- Bridge Club Modalfa
One Eyed Jacks ----- All England Bridge Club 
Karlsruher Bridge Sport Club ----- Bridge Klub Herkules

Group B
Bridge House Barcelona ----- Bridge Club Tofas 
France Société Générale  ----- Computerland AZS PWR Wroclaw 
Tennis Club Parioli Angelini ----- Zenith Moscow 

Fourth Round

Group A 
All England Bridge Club  ----- Bridge Club Allegra
Bridge Club Modalfa -----  Bridge Klub Herkules 
One Eyed Jacks ----- Karlsruher Bridge Sport Club

Group B
Computerland AZS PWR Wroclaw ----- Bridge House Barcelona
Bridge Club Tofas -----  Zenith Moscow
France Société Générale  ----- Tennis Club Parioli Angelini 

Fifth Round

Group A
Bridge Club Allegra  ----- Bridge Klub Herkules 
All England Bridge Club -----  Karlsruher Bridge Sport Club 
Bridge Club Modalfa  ----- One Eyed Jacks 

Group B
Bridge House Barcelona ----- Zenith Moscow 
Computerland AZS PWR Wroclaw ----- Tennis Club Parioli Angelini
Bridge Club Tofas  ----- France Société Générale